а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навртка

мн. навртки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25932
Машинcки елемент обично во форма на шестострана призма со отвор што е во внатрешната страна спирално нажлебен.
Англиски: nut
Употреба: Технологија