а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наврнат

наврнатиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21036
1. Накиснат од врнеж, од дожд.
2. Нерасположен, тажен, незадоволен (обично во споредба:
Примери:
како наврнат).
Остана како наврнат.