а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наврзалка

мн. наврзалки
Вид збор: Именка, женски род
1. врзалка
Англиски: knot Албански: nyje
2. приказна, кажување
Англиски: story Албански: rrëfim, tregim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Заредија чудни ловечки наврзалки.