а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навреми

навремат
Вид збор: Глагол, свршен
Дојде време некому за нешто.
Примери:
Навремил за женење.
Навремила за раѓање.