а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навреме

Вид збор: Прилог
Ранг: 1266
Во договореното, во определеното време, кога треба, кога е погодно време.
Англиски: in time
Примери:
Дојде токму навреме.
Навреме ги заврши студиите.
Навреме се ожени.
Навреме го заврши сеењето.
Навреме заврна.