а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навремен

навремениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40085
Што е навреме.
Англиски: timely
Примери:
навремено плаќање
навремено решение
навремен одговор
навремен почеток
Изведенки
1. навремено прил.
Пример: Се јави навремено.
2. навременост ж.