а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наврека

(се) наврекаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46890
1. За животно (коза) - врека многу, долго време до престанување.
Англиски: bleat Албански: blegëron
2. За дете, човек - се наплака, се навика.
Англиски: shriek Албански: vikat, sokëllij
Употреба: Иронично