а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навреди

навредат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7648
1. Нанесе навреда некому.
Англиски: offend Албански: ofendoj
Примери:
Тој збор многу го навреди и го налути.
Кажи и, но гледај да не ја навредиш.
2. (се навреди) Се почувствува погоден, прими, сфати нешто како навреда.
Англиски: insult Албански: fyej, ofendoj
Примери:
Таа се навреди од неговата шега.
Изведенки
1. навредува несв.
(се) навредуваат
2. навредување ср.
глаг. им.