а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навреден

навредениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5273
Што доживеал, на кого му е нанесена навреда; сп. навреди.
Изведенки
1. навредено прил.
Со чувство на навреда.
Пример: Навредено, грубо му ја стисна раката на разделување. Навредено одговори.
2. навреденост ж.