а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навреда

мн. навреди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4638
1. Зборови или постапка со кои се нанесува неправда, се урива достоинството, честа.
Англиски: offense Албански: ofendim, fyerje
Примери:
Тие зборови за него навистина беа тешка навреда.
2. Чувството предизвикано од такви зборови или постапка.
Англиски: offense Албански: ofendim
Примери:
Силно се вознемири од навредата.