а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наврви

наврват
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51477
1. Помине, се упати некаде.
Англиски: set out Албански: kaloj
Примери:
Пред малку наврви кон црквата.
2. Помине - за група, повеќемина.
Англиски: pass Албански: kaloj, parakaloj
Примери:
Голема војска наврве по џадето.
3. (се наврви) се насобере
Англиски: assemble Албански: mblidhet
Примери:
Се наврве многу народ.
4. (се наврви) Помине долго време во врвење, во одење.
Англиски: walk Албански: eci
Изведенки
наврвува несв.
(се) наврвуваат