а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наврат

мн. наврати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26968
Навраќање, повторување на иста постапка.
Англиски: turn
Примери:
Hа неколку наврати им испраќаа помош.
Во првиот наврат и не најде ништо, а во следните три наврати најде по два ракописа.
Сакаше уште при првиот наврат да ги изненади со нешто.