а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наврати

навратат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намине, посети, обично на кусо време.
Англиски: drop in Албански: kthej, vizitoj shkurt
Примери:
Утре ќе навратиме кај тебе.
Неколку месеци никој не навратил кај нас.
Наврати во дуќанчето да купи нешто.
2. Насочи, скршне.
Англиски: direct Албански: drejtoj
Примери:
Ја наврати водата кон градината.
Го наврати добитокот накај ливадата.
3. (се наврати) Се искаже за нешто, се осврне.
Англиски: mention Албански: referoj, përmend
Примери:
Пак се навратија на истото прашање.
Изведенки
1. навратува несв.
(се) навратуваат
2. навратување ср.
глаг. им.
3. навраќа несв.
(се) навраќаат
4. навраќање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи