а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навлажи

навлажат, навлажни, навлажнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19992
Направи нешто да стане влажно, натопи во течност.
Англиски: moisten Албански: njomet, laget
Примери:
Ја навлажи крпата со рака и му ја стави на гради.
Ја навлажни малку кошулата за да ја испегла.
Изведенки
1. навлажува несв.
навлажуваат
2. навлажување ср.
глаг. им.
3. навлажнува несв.
навлажнуваат
4. навлажнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК