а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навлажи

навлажат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да стане влажно, натопи во течност.
Англиски: moisten Албански: njomet, laget
Примери:
Ја навлажи крпата со рака и му ја стави на гради.
Ја навлажни малку кошулата за да ја испегла.
Изведенки
1. навлажува несв.
навлажуваат
2. навлажување ср.
глаг. им.
3. навлажнува несв.
навлажнуваат
4. навлажнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи