а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навикне

навикнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Добие некаков навик.
Англиски: get used Албански: mësoj
Примери:
Навикнал повеќе да слуша одошто да зборува.
2. Привикне некого на нешто.
Англиски: get used Албански: mësoj
Примери:
Ги навикна да стануваат рано.
3. Свикне, привикне на нешто, на некого.
Англиски: get used Албански: mësoj
Примери:
Навикнавме на неговите шеги.
4. (се навикне) Се свикне, се привикне на нешто, на некого.
Англиски: adapt Албански: përshtat
Примери:
Се навикна на ред.
Се навикна на него, на неговото присуство.
Очите му се навикнаа на темнината.
Се чинеше како да се навикна на болеста.
Изведенки
1. навикнува несв.
(се) навикнуваат
2. навикнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи