а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навива

навиваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. навие
Англиски: wind up Албански: mbështjell
2. На натпревар (обично спортски) - со викање, со ракоплескање поддржува, поттикнува, охрабрува некого.
Англиски: support Албански: brohoras
Употреба: Спорт
Примери:
Ќе навивам за подобрата екипа.
Изведенки
навивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи