а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навечер

Вид збор: Прилог
Во вечерно време, кога е вечер (обично секоја вечер, секоја определена вечер).
Англиски: evenings
Примери:
Тргнал навечер преку планината.
Во саботата навечер му дојдоа на гости.
Навечер селаните им се радуваа на децата.
Навечер читаме книги.
Се враќаа навечер преморени.
Се збираа навечер да поразговараат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи