а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наветар

Вид збор: Прилог
Залудно, без никаква полза.
Англиски: for nothing
Примери:
Парите си ги даде наветар.
Работи наветар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи