а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навести

навестат
Вид збор: Глагол, свршен
Најави претходно.
Англиски: announce
Примери:
Се обидов нешто да му навестам.
Овој успех навести дека може да се постигнат и подобри резултати.
Своето доаѓање го навестија голем број новинари.
Сонот ми навести што ќе се случи.
Изведенки
1. навестува несв.
навестуваат
2. навестување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи