а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навезе

навезат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши со везење, направи вез.
Англиски: embroider Албански: qendisi krejt
Примери:
Навезала убав чаршаф.
Ќе ги навезам ракавите на кошулата.
2. Везе доволно, до задоволување, многу.
Албански: qendis mjaft
Изведенки
1. навезува несв.
навезуваат
2. навезување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи