а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наведе

наведат; наведам, наведи, наведете; наведов, наведоа; навел; наведев, наведеа; наведел; наведен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2066
1. Свие надолу.
Англиски: bow Албански: lakoj, kërrus
Примери:
Гранките се наведоа, ќе се искршат.
Житја со наведени класје.
2. Спушти надолу, сведне (глава, очи).
Англиски: lower Албански: ulë
Примери:
Ја наведе главата.
Наведе чело.
Го наведе погледот.
3. (се наведе) Се свие надолу.
Англиски: bow Албански: përulë
Примери:
Се наведе и му бакна рака.
4. Буквално пренесе нешто што е кажано или напишано.
Англиски: cite Албански: citoj, përmend
Примери:
Песната ја наведе во целост.
Насловот е погрешно наведен.
За поткрепа на своето мислење наведе едно место од Библијата.
5. наброи, соопшти
Англиски: quote Албански: citoj, përmend
Примери:
Наведе повеќе примери.
Наведе неколку причини.
Наведе убедливи факти.
6. наговори, натера
Англиски: persuade Албански: detyroj, çoj
Примери:
Одвај го наведе да признае.
Тоа го наведе добро да размисли.
Изведенки
1. наведува несв.
(се) наведуваат
2. наведување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК