а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наваса

навасаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. навакса
Англиски: complete Албански: kompletoj me kohë
Употреба: Разговорно
2. совлада, надвие
Англиски: overcome Албански: mposht, kapërcej
Употреба: Разговорно
Примери:
Пет души не можеа да го навасаат.
Таа знаеше дека ќе ја наваса опачната болест.
Сонот го наваса.
Го навасаа силни чувства.
Изведенки
1. навасува несв.
навасуваат
2. навасување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи