а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навапса

навапсаат
Вид збор: Глагол, свршен
Вапса многу, големо количество.
Англиски: dye
Примери:
Навапса предено за цела година да плете.
Изведенки
наваксува несв.
навапсуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи