а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наваму

Вид збор: Прилог
1. Во просторот - во правецот на лицето што зборува, кон него, кон неговата страна, кон неговата средина.
Англиски: here
Примери:
Белки болеста нема да се прошири наваму.
Дојди наваму.
2. Во времето - од некој момент, од некое време до сега, до моментот на зборувањето.
Англиски: since
Примери:
Од таа ноќ наваму не сум го сретнал.
Од неколку години наваму ништо не работи.
Од ослободувањето наваму.
Изрази
Наваму-натаму - неопределено каде.
Наваму-натаму - денгуби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи