а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навалка

навалкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извалка малку, на некое место.
Англиски: stain Албански: njollos
Примери:
Го навалка килимот со чевлите.
Ја навалка книгата.
2. (се навалка) Се извалка малку, на некое место.
Англиски: stain Албански: njollosem
Примери:
Си се навалкал на ракавот.
Изведенки
1. навалкува несв.
(се) навалкуваат
2. навалкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи