а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навали

навалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Настрани, наведне на една страна.
Англиски: tilt Албански: anoj
Примери:
Го навали коритото да го истури.
2. Потпре на нешто.
Англиски: support Албански: mbështetje
Примери:
Ја навали главата на фотелјата.
Ја навали вреќата на ѕидот.
3. Ненадејно надојде, се нафрли, нападне.
Англиски: invade Албански: dhunoj
Примери:
Навалија гости како никогаш.
Волците навалија на жртвата.
Војски навалија од сите страни.
Противничките играчи со cите сили навалија да го израмнат резултатот.
4. совлада, обземе
Англиски: overwhelm Албански: mposht
Примери:
Сонот го навали.
Го навалија грижи.
5. (се навали) се настрани
Англиски: incline Албански: anoj
Примери:
Кајчето многу се навали.
Ја потпреа куќата што се навалила.
6. (се навали) се облегне, се потпре
Англиски: prop Албански: mbështet
Примери:
Се навали на столот.
7. Запали оган, стави дрва на оган.
Англиски: fuel Албански: djegë
Примери:
Навали оган.
Навали го огнот да не угасне.
Ја навалил фурната.
Навалила котел за перење.
Изведенки
1. навалува несв.
(се) навалуваат
2. навалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи