а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навалица

мн. навалици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12802
1. Голема толпа луѓе, турканица, мешаница.
Англиски: crowd Албански: turmë
Примери:
Од навалица не се влегува.
Навалица од патници.
2. Душевна оптовареност, обземеност.
Англиски: rush Албански: turrje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Навалица на разни мисли.
Навалица на идеи.
Навалица на спомени.
Навалица на грижи.