а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навала

навалаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Вала доволно, големо количество.
Англиски: roll Албански: rrotulloj
2. Со тркалање донесе нешто.
Англиски: roll Албански: rrokulis
Примери:
Навалаа камење до патот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи