а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навакса

наваксаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Успее да заврши некоја работа до определено време.
Англиски: complete Албански: kryej me kohë
Употреба: Разговорно
Примери:
Треба да наваксаме со копањето додека не заврнало.
2. надомести, надополни
Англиски: supplement Албански: plotësoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Недостигот на храброст го навакса со итрина.
Изведенки
1. наваксува несв.
наваксуваат
2. наваксување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи