а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набљудувач

мн. набљудувачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што набљудува.
Англиски: observer Албански: vëzhgues
2. Лице во мисија на непристрасно, објективно набљудување, следење на некој настан.
Англиски: observer Албански: vëzhgues
Употреба: Дипломатија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи