а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набуцка

набуцкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Наговори, поттикне на нешто лошо, в. надупи.
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги набуцка да се скараат.
Изведенки
набуцкува несв.
набуцкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи