а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набуи

набујат
Вид збор: Глагол, свршен
Бујно порасне, нарасне.
Англиски: rise
Употреба: Поетски збор
Примери:
Снагата му набуи.
Набуила тревата.
Набуија реките.
набуени гради
FlexiMac
 менување на македонски глаголи