а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наброи

набројат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изброи, определи број на нешто, даде определен број пари.
Англиски: count Албански: numëroj
Примери:
Наброја колку делови има механизмот.
Ми наброја со колку алатки се служи во работата.
Му наброја педесет илјади денари.
2. Наведе, посочи примери, податоци и сл.
Англиски: specify Албански: specifikoj
Примери:
Како потреба на искажните тврдења наброја неколку примери.
Набројаните податоти се покажаа сосема точни.
Можеби ќе наброи неколку такви случаи, но не повеќе.
Изведенки
1. набројува несв.
набројуваат
2. набројување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи