а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набрка

набркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истера од некаде, избрка.
Англиски: chase away Албански: ndjek, largon
Примери:
Набркај го кучето од дворот.
Ги набркале од селото.
2. Отпушти од работа, од организација и др.
Англиски: fire Албански: lëshoj, braktis
Употреба: Економија , Разговорно
Примери:
Ако те набрка мајсторот, јас ќе те примам.
Го набркале од партијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи