а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набрзана

набрзина
Вид збор: Прилог
со брзање
Англиски: quick
Примери:
Ја поставија набрзана софрата.
Набрзина се поздравија и се разделија.
Изведенки
набрзина ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи