а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набреца

набрецаат
Вид збор: Глагол, свршен
Изнакаже некому грубости, навреди.
Англиски: offend
Примери:
Се скараа и тој го набреца својот другар со најлоши зборови.
Изведенки
1. набрецува несв.
набрецуваат
2. набрецување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи