а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набрекне

набрекнат; набрекни, набрекнете; набрекнав, набрекнаа; набекнал; набекнат; (ќе) набрекнев, (ќе) набрекнеа; (ќе) набрекнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23067
1. набобне, напрегне, прошири
Англиски: swell Албански: bymehet
Примери:
Цврсто ги стегна вилиците, жилите на вратот му набрекнаа.
Под тешкиот товар му набрекнаа мускулите.
2. Нарасне, се исполни со сок, со влага и сл.
Англиски: swell Албански: fryhet, mbushet
Примери:
Набрекнаа зрелите плодови.
Штиците на влажниот под набрекнаа, се искривија.
Нивите набрекнаа од раните дождови.
Габите набрекнале на дождот.
Изведенки
1. набрекнува несв.
набрекнуваат
2. набрекнување ср.
глаг. им.