а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набрекне

набрекнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. набобне, напрегне, прошири
Англиски: swell Албански: bymehet
Примери:
Цврсто ги стегна вилиците, жилите на вратот му набрекнаа.
Под тешкиот товар му набрекнаа мускулите.
2. Нарасне, се исполни со сок, со влага и сл.
Англиски: swell Албански: fryhet, mbushet
Примери:
Набрекнаа зрелите плодови.
Штиците на влажниот под набрекнаа, се искривија.
Нивите набрекнаа од раните дождови.
Габите набрекнале на дождот.
Изведенки
1. набрекнува несв.
набрекнуваат
2. набрекнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи