а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набрбори

набрборат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изнакаже многу, сѐ и сешто.
Англиски: chat Албански: flet gjithëçka
Употреба: Разговорно
Примери:
Уште од изутрина ми набрбори што било и што не било.
2. (се набрбори) се изнакаже
Англиски: blab Албански: llomotis
Употреба: Разговорно
Примери:
Се набрборија како да не се виделе од лани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи