а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набрашни

набрашнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Посипе со брашно.
Албански: bëj me miell
Примери:
Ја набрашни рибата и ја стави да се пржи.
2. (се набрашни) се посипе, се навалка со брашно.
Албански: përlyhem me miell
Примери:
Си се набрашнил некаде.
Изведенки
1. набрашнува несв.
набрашнуваат
2. набрашнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи