а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набоцка

набоцкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Забоде нешто шилесто (игла, трн и сл.) на повеќе места.
Англиски: prick Албански: shpoj, gjëmboj
Примери:
Рацете cи ги набоцка на капините.
2. (се набоцка) Се набоде, се боцне.
Англиски: prick Албански: shpoj
Примери:
Не оди кај багремите да не се набоцкаш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи