а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набор

мн. набори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18886
1. Тоа што е набрано.
Англиски: fold Албански: zapuri
Примери:
Набор на кошула.
Набор на завеса.
2. Брчка на чело, на лице, на кожа и др.
Англиски: wrinkle Албански: rudhë
Употреба: Медицина
3. Во печатарството - сложени, набрани букви.
Албански: shtyp
Примери:
Машински набор.
Рачен набор.
4. Во војската - војници регрутирани во иста година.
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК