а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наболи

(ме) наболат
Вид збор: Глагол, свршен
(само 3 л.) Почувствува слаба болка.
Англиски: hurt
Примери:
Раната ме наболе малку.
Пак почна да го наболува бубрегот.
Изведенки
1. наболува несв.
(ме) наболуваат
2. наболување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи