а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набои

набојат
Вид збор: Глагол, свршен
Нанесе боја на нешто.
Англиски: dye
Примери:
Го набои цртежот со црвена боја.
Изведенки
набојува несв.
набојуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи