а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набожен

набожниот
Вид збор: Придавка
1. Кој верува во бога.
Англиски: religious
Употреба: Религија
Примери:
Набожни луѓе.
Набожен народ.
2. Што има обележје, особина на вера во бога.
Англиски: devout
Употреба: Религија
Примери:
Набожен поглед.
Набожна покорност.
Набожни обичаи.
Изведенки
1. набожно прил.
Пример: Набожно се прекрсти. Набожно му се поклони.
2. набожност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи