а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набоде

набодат; набоди, набодете; набодов, набодоа; набол; набодев, набодеа; набодел; набоден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18706
1. Закачи на повеќе места шилести предмети (колци, игли).
Англиски: stick, prick Албански: var
Примери:
Набоде неколку колци на меѓата.
2. Со бодење земе нешто.
Англиски: pin Албански: kap me gjilpërë
Примери:
Со мака ја набоде маслинката.
3. Прободе, нанесе удар, повреди со бодење.
Англиски: stab Албански: ngul
Примери:
Го набоде со бајонет.
4. Надене на нешто.
Англиски: skewer, impale Албански: hell
Примери:
Hабоде на ражен.
Набоде на кол.
5. (се набоде) Си закачи нешто.
Англиски: prick Албански: varet
Примери:
Се набоде на трн.
Изведенки
1. набодува несв.
(се) набодуваат
2. набодување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи