а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набобне

набобнат; набобни, набобнете; набобнав, набобнаа; набобнал; набабнат; (ќе) набобнев, (ќе) набобнеа; (ќе) набобнел
Вид збор: Глагол, свршен
Нарасне, се исполни со сок, со влага.
Англиски: swell
Примери:
Набобнале пупките.
Зрната набобнале.
Изведенки
1. набобнува несв.
набобнуваат
2. набобнување ср.
глаг. им.