а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набабри

набабрат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12648
1. Нарасне, се прошири, се исполни со сок, влага и сл.
Англиски: swell Албански: ënjet, bymehet
Примери:
Набабреа капините и рибизлите.
Набабре зрелото грозје.
Штиците набабреле.
2. отече, се поднадуе
Англиски: swell Албански: ënjet, fryhet
Примери:
Белите усни малку му набабреле.
Прстите му беа набабрени од студ.
Жилите му набабрија.
Изведенки
1. набабрува несв.
набабруваат
2. набабрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК