а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

на'рти

на'ртат
Вид збор: Глагол, свршен
Пушти повеќе 'ртулци, 'рти во големо количество.
Англиски: sprout Албански: bijnë, çel filiz
Употреба: Ботаника
Примери:
Компирите веќе на'ртиле.
Изведенки
1. на'ртува несв.
на'ртуваат
2. на'ртување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи